Her 10 Kadından 8‘inde Bu Virüs Görülüyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskişehir Acıbadem Hastanesi‘nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Alper Turgut, 10 kadından 8‘inde HPV virüsünün görüldüğünü aktardı.

Doktor

Eskişehir Acıbadem Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Alper Turgut, önemli bir sağlık konusu olan HPV virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Alper Turgut, 10 kadından 8’inde HPV virüsünün görüldüğünü ifade etti.

HPV virüsünün rahim ağzı kanserinin en yaygın nedenlerinden biri olduğunu vurgulayan Op. Dr. Alper Turgut, tanı ve test sonrası gereken tedavilerin uygulanması gerektiğini belirtti.

HPV

HPV’nin genellikle cinsel aktivite yoluyla bulaştığını, ancak nadir durumlarda hamam, sauna, havuz ve ortak eşyaların kullanımıyla da bulaşabileceğini açıkladı. Ayrıca, HPV’nin bazı türlerinde semptomların görülmeyebileceğini, ancak araştırmalara göre insanların büyük bir kısmının hayatlarının bir döneminde HPV’ye yakalandığını aktardı.

HPV virüsünden nasıl korunulabileceği konusunda Op. Dr. Alper Turgut, HPV aşısının %90’a kadar koruma sağladığını belirterek, bu virüslerin hepsinin tehlikeli olmadığını ancak tehlikeli olanların mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.

Op. Dr. Alper Turgut, son olarak düzenli olarak yapılan testlerin HPV riskini önleyebileceğini ve erken tanının önemini vurgulayarak, HPV virüsünün yaygınlığına dikkat çekti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir