Eskişehir Gündem

Eskişehir’de Tartışma Yaratan Olay!

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Vali Mehmet Kılıçlar Anaokulu Müdürü’nün beyaz önlük için beden ölçüsünü vermeyen Eğitim Sen şube yöneticisi hakkında tutanak tutmaya çalıştığını dile getirdi.Faik Alkan

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Vali Mehmet Kılıçlar Anaokulu Müdürü’nün beyaz önlük için beden ölçüsünü vermeyen Eğitim Sen şube yöneticisi hakkında tutanak tutmaya çalıştığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı bir genelge yayımlayarak okullarda öğretmenlerin önlük giymesini şart koştu. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlere önlük hediye etme kararı aldı ve eğitimcilerden beden ölçülerini vermeleri istendi. Beyaz önlük meselesine ilişkin konuşan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “Sayın Bakanımız bir icraat yapacaksa bu işe beyaz önlükle başlamasın. Beyaz önlük meselesine harcayacakları paraları öğrencilerimize bir öğün ücretsiz yemek olarak harcasınlar. Bugün öğrencilerimiz okullara aç geliyor” dedi.

Sorunların üzerini kapatmaya çalışıyorlar

Faik Alkan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Bu konu ilk çıktığında Bakan Bey isteğe bağlı olacağını söylemişti ama bugün sabahtan itibaren Eğitim Sen’in aldığı karar üzerinden beden ölçülerini vermeyen arkadaşlarımıza tutanaklar tutulmaya başlandı. Biz ilgili arkadaşları aradık. İlçe milli eğitim müdürlerine bilgi verdik. Suç işliyorlar açıktan. Böyle bir durumu Eğitim Sen olarak kabul etmemiz mümkün değil. Zaten beyaz önlüğün şu anda Türkiye’de eğitim ortamına dair, eğitimdeki sorunları örtme üzerine izledikleri politikada çökmüş durumda. Bugün Eskişehir’e baktığımız zaman ikili eğitim, onun dışında servis meselesi bakın geçen haftadan beri çocuklarımız okullara taşınamıyor bu kentte. Ayrıca okul içerisi okul uygulaması gerçekten yürütülemez bir hale geldi. İlçelere giden eğitim emekçilerinin ulaşım maliyeleri, kentimize gelen yüzlerce eğitim emekçisi bir barınma sorunuyla karşı karşıya.

“Öğrencilerimiz okullara aç geliyor” 

Sayın Bakanımız bir icraat yapacaksa bu işe beyaz önlükle başlamasın. Beyaz önlük meselesine harcayacakları paraları öğrencilerimize bir öğün ücretsiz yemek olarak harcasınlar. Bugün öğrencilerimiz okullara aç geliyor. Bugün ekonomik krizin faturasını eğitim emekçileriyle beraber okullarda öğrencilerimiz ödüyor. Bu spekülatif, günü kurtarmaya dönük olan uygulamalarla eğitim emekçilerimin sorununu çözmeleri mümkün değil. Onlarca, yüzlerce sorun üst üste binmiş durumda. Yürütülemeyen bir eğitim durumu var ve Bakan sürekli olarak topu taca atarak ya karma eğitimi tartıştırıyor ya da önlük meselesini tartıştırıyor.

“Vali Mehmet Kılıçlar Anaokulu müdürü tutanak tutmaya çalışıyor” 

Eğitim Sen olarak net bir duruş sergiledik. Önlük ölçülerimizi vermiyoruz. Aynı şekilde yetkilileri de uyarıyoruz. Suç işlemeyin. Şu an itibariyle soruşturma açılan yok ama haklarında tutanak tutmaya çalışan okul idareleri var. Özellikle okul öncesi eğitim kurumlarında, Vali Mehmet Kılıçlar Anaokulu Müdürü’nü açıktan deşifre de ediyorum. Müdür açıktan suç işliyor. Yöneticimizin olduğu okulda tutanak tutmaya çalışıyor. Bana buradan yazılı bir belge göstermek zorundalar. Bakanlıktan gelen bir belge göstermek zorundalar. Aksi taktirde bu keyfi uygulamalarla ben yaptım oldu anlayışına kesinlikle izin vermeyeceğiz.”

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu