Okula Kayıt Paraları Eskişehir’in Kanayan Yarası!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik krizin eğitimi ve eğitim harcamalarını da vurduğunu söyleyen Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “Eskişehir’de okula başlamanın maliyeti en az 4 bin lira” dedi.

Okul masrafı

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, okulların açılmasına kısa bir süre kaldığını ve ailelerin bütçesinin eğitim giderlerini karşılamaya yetmediğini belirtti. Ekonomik krizin eğitimi de vurduğunu söyleyen Alkan, ekonomik yoksulluğun velileri kara kara düşündürmeye başladığını ifade etti.

“600 Lira olan kırtasiye gideri bin 600 liranın üzerine çıktı” 

“Ders zili anaokulu ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri için 4 Eylül’de, ortaöğretimdeki öğrenciler için 11 Eylül’de çalacak diyen Alkan, “Okullarda velilere ihtiyaç listeleri tam olarak belli olmasa da yavaş yavaş göndermeye başladılar. Servis, kırtasiye ve diğer giderler için bütçe oluşturmaya çalışan velileri zor bir süreç beklemektedir. Ancak bu yıl yüksek enflasyon ve her şeye peş peşe gelen zamlarla kırtasiye ve okul kayıt ücreti iki çocuklu bir aile için neredeyse asgari ücrete denk düşüyor. Geçen yıl 600 lira ortalama olan kırtasiye gideri bin 600 liranın üzerine çıktı. Yine 700 lira bandında olan okul kıyafeti bin 700 liraya ulaştı. Okul öncesi ve ilkokulda kırtasiye masrafları yanında en büyük gider aile bütçesine servis ücretlerinde yansıyacak. Akaryakıta gelen yüzde yüzün üzerindeki fiyat ister istemez velilere ödetilecek” diye konuştu.

“Nerede bu Milli Eğitim?” 

Yüksek kayıt fiyatlarına da dikkat çeken Alkan, “Kayıt paraları Eskişehir’in kanayan yarası olmuştur. Bin 500 liradan 20 bin liraya hatta geçen rakamlardan söz edilmekte. İmkanı olan kayıtlarını da değiştirerek bu meblağları ödemektedir. Bu sorunları çözmekle yükümlü olan Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğümüz olanı seyrediyor. Adeta “Nerede bu milli eğitim?” diye sormaktayız” şeklinde konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir