Eskişehir Siyaset Haberleri

Eskişehir’de Seçim Bürosu Açılışında Osmanlı Tartışması

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in seçim bürosu açılışında Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa seferlerini “Beyaz tenli, mavi gözlü karı almak” olarak nitelendirmesi, Eskişehir’de siyaset gündemini sarstı.

Büyükerşen’in Sözleri:

Büyükerşen, Osmanlı padişahlarının ve şehzadelerinin Avrupa seferlerini, “Beyaz tenli, mavi gözlü karı almak” için yaptığını öne sürdü. Bu sözleri kamuoyunda geniş yankı uyandırdı ve birçok tepki aldı.

Tepkiler:

AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Büyükerşen’in sözlerini “Geçmişimize ve Osmanlı’ya yapılmış çok büyük bir terbiyesizlik” olarak nitelendirdi. Hatipoğlu, Büyükerşen’in özür dilemesini istedi.

AK Parti Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Ünalır ise Büyükerşen’in “karı” ifadesini kınayarak, “Tarih bilmemektir, ecdadımızı bilmemektir” dedi.

MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir de yazılı açıklamada, Büyükerşen’in sözlerini “Türk milletinin tarihine yapılmış bir hakaret ve aşağılama” olarak yorumladı.

Büyükerşen’den Savunma:

Büyükerşen ise tepkilere “Tarihle alay etmiyorum” diyerek yanıt verdi. Sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu.

Sonuç:

Büyükerşen’in Osmanlı’ya yönelik sözleri Eskişehir’de siyasette gerginliğe yol açtı. Tartışmanın önümüzdeki günlerde nasıl seyredeceği merak konusu.

Ek Bilgiler:

  • Büyükerşen’in sözleri birçok tarihçi tarafından da eleştirildi.
  • Osmanlı’nın Avrupa seferleri birçok farklı nedene dayanıyordu.
  • Büyükerşen’in sözlerinin tarihi gerçeklere dayanmadığı belirtiliyor.

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu