Eskişehir’de Yatırım Amaçlı Konut Alanlar Dikkat!

Eskişehir’de Yatırım Amaçlı Konut Alanlar Dikkat!
Yayınlama: 12.09.2023
3
A+
A-

Ünlü bir gayrimenkul şirketi, Eskişehir’deki konut fiyatları mahalle mahalle analiz etti. Kentteki konut fiyatlarının son bir yıl içinde yüzde 130 arttığının ifade edildiği raporda “Konutların kendini geri ödeme süreleri yükseldi” denildi.

ev

Hızlı trenin şehirden geçmesi ve hızlı tren ağının yapımı devam eden hatlar ile genişlemesinin Eskişehir’e olan ilginin artacağını belirten Değerleme Uzmanı Fatih Doğan “Eskişehir’in her geçen gün genişlemekte olan sanayi bölgesinde havacılık-uzay, beyaz eşya, gıda sektörlerinde faaliyette olan uluslararası firmaların yurtiçi/yurtdışı misafirleri ile personelleri için ihtiyaç duyduğu konaklama talebi Eskişehir’de çoğu marka otel firmasının dikkatini çekiyor” dedi.

Konut fiyatlarındaki büyük artış

Doğan, şöyle devam etti:

“Eskişehir’de 2020, 2021, 2022 yıllarında sırası ile yılda 22 bin 181, 21 bin 691, 22 bin 309 adet konut satıldı. 2023 yılı ilk yedi ayında ise konut satışları 11 bin 160 adet iken 2022 yılında bu rakam 12 bin 244, 2021 yılında 9 bin 225 adet oldu. 2023 yılı ilk üç ayındaki konut satışları bir önceki yılın ilk yedi ayına göre değişim yüzde 9 oranında azalmış olup 2022 yılı verilerine göre ise yüzde 33 oranında bir artış olduğu, 2021 yılı verilerine göre ise yüzde 30 oranında bir azalış olduğu görülüyor.”

Son bir yıl içerisinde yüzde 120-130 arttı

“İl geneli konut satış fiyatlarına bakıldığında son bir yıl içerisinde değerlerde yüzde 120-130 gibi yüksek seviyelerde artış olduğu görülmüştür. Yaşanan bu artışların nedeni olarak geçmiş dönemlerde konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi, birinci el konut satışlarındaki ek faiz indirimleri ve sağlanan diğer ödeme kolaylıklarının etkisi, enflasyon oranlarının üst rakamlara çıkması, inşaat maliyetlerinde yaşanan artışlar, döviz kurlarındaki değişimler, insanların yatırım aracı olarak gayrimenkulleri talep etmesi gibi etkenler olduğu düşünülmektedir”

35 bin ila 38 bin TL/metrekare aralığında seyrediyor

“Bölge özelinde birim fiyatlara değinilmek istenirse Batıkent-Aşağısöğütönü mahallelerinde ortalama 150 metrekare büyüklüğünde site özellikleri olan bir taşınmazın birim fiyatı 35 bin ila 38 bin TL/metrekare aralığında seyrederken, yine ortalama 50 metrekare alanlı düşük metraja sahip genellikle öğrencilerin konakladığı Eskibağlar, Yenibağlar ve Bahçelievler mahallelerinde birim fiyatlar 26 bin ila 28 bin TL/metrekare seviyelerinde.”

Kendini amorti etme süreleri arttı

“Diğer yandan kendini geri ödeme yani amorti süreleri il içerisinde bölgesel bazda da değişkenlik göstermektedir. Yüksek gelirli ailelerin ikamet ettiği bölgelerden Tepebaşı ilçesinde Batıkent ve Aşağı Söğütönü bölgelerinde, Odunpazarı ilçesinde ise Vadişehir ve Ihlamurkent bölgelerinde kendini geri ödeme süreleri oldukça yüksek seyretmektedir. Buna karşılık, toplu konut alanlarının olduğu bölgeler, kiralama opsiyonunun yüksek olduğu üniversite çevreleri gibi orta ve düşük gelirli ailelerin ve öğrencilerin daha çok yaşadığı bölgelerde ise kendini geri ödeme süreleri daha düşüktür. Konut fiyatlarının arttığı oranlarda kira rakamlarının artmaması, gayrimenkullerin kendilerini amorti etme sürelerinin uzamasına neden olmuştur.”

Konutların kendini geri ödeme süreleri yükseldi

“Yani kira rakamları ile konut fiyatları arasındaki makas açıldığından mülklerin kendini geri ödeme süreleri uzamıştır. Bunun başlıca sebebi olarak kontrat süresi dolan kiracıların kira rakamların makul seviyelerde tutma çabası, kira sözleşmelerindeki yasal sınırlamalar bölgede kira fiyatlarının pik bir yükseliş yapmasını engelledi. Konutların satış rakamlarının artması, kira rakamlarının yeterli talep olmadığı için azalması konutların kendini geri ödeme sürelerinin yükselmesine neden oldu”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.