Eskişehir GündemEskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Tepebaşı Alzheimer Hastalarını Yalnız Bırakmıyor

Tepebaşı Belediyesi, Melih Savaş Yaşam Köyü’nde hizmet veren Alzheimer Konukevi ile alzheimer hastalığıyla yaşayan vatandaşları ve ailelerini yalnız bırakmıyor.

Tepebaşı alzheimer hastalarını yalnız bırakmıyor
Tepebaşı Belediyesi’nin Alzheimer hastası vatandaşların ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak, sosyal hayata katılımını desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Alzheimer Konukevi, Aşağı Söğütönü Mahallesi’nde bulunan Melih Savaş Yaşam Köyü’nde hizmet vermeye devam ediyor. Tepebaşı Belediyesi’nin Alzheimer Konukevi 5, Alzheimer Derneği de 2 olmak üzere Melih Savaş Yaşam Köyü’ndeki 7 ayrı binada toplam 140 hasta kapasitesi ile hizmet sunuyor. Merkeze başvuran hastaların kabulü danışman nöroloji uzmanı hekim tarafından gerçekleştiriliyor ve tedavi programları belirleniyor. Ardından düzenli olarak kurum doktoru tarafından kontrolleri yapılan hastaların sağlık durumları yakından takip ediliyor. 24 saat boyunca sağlık personeli, hasta bakım elemanı ve temizlik personeli mevcut olan merkezde, hastaların gerekli durumlarda hastaneye nakilleri de Tepebaşı Belediyesi’nin hasta nakil ambulansı ile sağlanıyor. Merkezde yatılı olarak kalan hastaların, görevli hasta bakım personelleri tarafından her gün düzenli olarak öz bakım ihtiyaçları karşılanırken, uzman psikolog ve hasta bakım elemanları tarafından hastalarla birlikte zihinsel ve bedensel faaliyetleri güçlendirecek, sağlık durumlarına uygun etkinlikler ve yürüyüşler yapılıyor, daha etkili ve keyifli zaman geçirmeleri sağlanıyor. Ayrıca Alzheimer hastalarından ihtiyacı olanların Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde fizyoterapist eşliğinde tedavileri de gerçekleştiriliyor.

297 Alzheimer hastası yararlandı
Melih Savaş Yaşam Köyü içinde ilk olarak 2014’te 18 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye başlayan merkez, şu anda 5 Alzheimer Konukevi 105 yatak kapasitesiyle yatan hastalara hizmet verirken 12 gündüzlü hasta da haftada 2 gün merkez hizmetlerinden yararlanabiliyor. Merkezden, bugüne kadar yararlanan kişi sayısı 297’ye ulaştı. Merkez’de 1 doktor, 1 nöroloji uzmanı danışman doktor, 5 hemşire, 50 hasta bakım elemanı, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 diyetisyen, 1 psikolog, 1 fizyoterapist ve 15 temizlik çalışanı ile hizmet sunuyor.

“Gurur duyuyoruz”

Tepebaşı alzheimer hastalarını yalnız bırakmıyor
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı değerlendirmede alzheimer hastalarına ve yakınlarına destek olmaktan büyük gurur duyduklarını ifade ederek, “Amacımız, alzheimer hastalarına ve yakınlarına destek olabilmek. Çünkü alzheimer hastalarımızın bakımı gerçekten kolay değildir. Burada kalan hastalarımız işinde uzman personel gözetiminde yaşamlarına devam ediyor. Hastalarımız burada yaptıkları çeşitli aktivitelerle sosyalleşiyor. Sosyalleştiklerinde ise hastalıklarının daha kötüye gitmesinin engellendiğine şahit oluyoruz. Böyle bir yer Türkiye’de ilk ve tek noktalardan bir tanesidir. Bugüne kadar misafir ettiğimiz hasta sayımız 297 oldu ve böyle bir merkezimiz olduğu için büyük gurur duyuyoruz. Burada bizim için en güzel şey ise hasta yakınlarının memnuniyetlerini ifade etmeleri. Bunun mutluluğu ve huzuru, paha biçilemez bir duygu” diye konuştu.

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu