26 Haziran 2024 Çarşamba
DOLAR 32.94 ₺
EURO 35.41 ₺
G.ALTIN 2,451.09 ₺
Ç.ALTIN 4,068.54 ₺
ATA 16,821.61 ₺
BİLEZİK 2,269.42 ₺

Destici: Terör Her Zaman Kırmızı Çizgimiz

Eskişehir GündemEskişehir Siyaset Haberleri
Yayınlama: 10 Haziran 2024 Pazartesi 17:51 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Aybüke İnce

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce’yi ziyaret etti.

Destici: Terör Her Zaman Kırmızı Çizgimiz

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir temaslarında Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce'yi ziyaret etti. Aralarında geçen sohbet sonrası basın açıklaması yapan Destici, terörün kırmızı çizgileri olduğunu ve kim olursa olsun kesinlikle fırsat vermeyeceklerini vurguladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Bizim bugünkü ziyaretimiz aynı zamanda bir hayırlı olsun ziyaretiydi. İçeride hayırlı olsun dileklerimizi ilettik ama bir kere de siz değerli kıymetli basın mensuplarımızın önünde de bunu dile getirmek istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımıza hayırlı olsun ve başarılar diliyorum. Eskişehir’de bir hanımefendinin büyükşehir belediye başkanı olarak seçilmiş olmasından da memnuniyet duyduğumuzu da ayrıca ifade etmek istiyorum. Kendisi zaten daha önce de genel sekreterlik görevinde de bulunduğu için yani belediyemizin tamamına da, bütün hizmet alanlarına da vakıf. Ben başarılı olacağına da inanıyorum, başarılar diliyorum. Eskişehir’imiz için ve tüm insanımız için başta şehir merkezimiz olmak üzere ilçelerimiz içinde hayırlı olsun. Büyükşehir Belediyemizin sorumluluk alanlarıyla ilgili çalışmalarını en üst seviyede yerine getireceğine inanıyorum. Yaptığımız görüşmelerde de bunu görmüş olmaktan da büyük memnuniyet duydum. Kendileriyle birlikte ve dayanışma içinde olduğumuzda birçok konunun çözümü daha kolay olacaktır. Bende Ankara’da burada üzerimize düşen bir konu varsa hem şahsım hem camiamız olarak memleketimiz için memleketimizin insanı için her zaman destek olmaya gayret göstermeye elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu bildirmek istiyorum.” dedi.

Haber Resmi

Mecbur kayyum atanacak

"Türkiye, bir hukuk devletidir. Yani bir taraftan 'Türkiye, hukuk devleti' diyeceksiniz ama diğer taraftan Türkiye hukuku uyguladığı zaman da buna adeta isyan edeceksiniz. Şimdi İçişleri Bakanlığı ya da hükümet durup dururken bir ilimize kayyum atamıyor. Yani Hakkari eş Belediye Başkanı ya da resmiyette seçilmiş belediye başkanı hüküm giydi ya, şu anda hüküm giydi. Yani zaten belediye başkanlığı koltuğunda oturması yasal olarak mümkün değil. Şimdi Van'da önce bir süreç yaşandı biliyorsunuz orada. Şimdi o da hüküm giydiğinde ne olacak? Orayla ilgili de aynı şey yapılacak. Yani hükümet bunu uygulamazsa ya da diğer belediyelerle ilgili. Hükümet bunu uygulamazsa, İçişleri Bakanlığı bunu uygulamazsa, o zaman suç işlemiş olur. Mecbur kayyum atanacak, başka çaresi yok" 

Haber Resmi

Biz terörle mücadelenin bir parçasıyız

"Şu anda 'Meclisten bir meclis üyesi seçilsin' deniyor. Kanun, kayyum atanmasını emrediyor, gerekli kılıyor. Zorunlu kılıyor. Çünkü belediye meclisinden insan ne zaman atanır? Ölüm olur, istifa olur o zaman meclis oturur kendi içinden birini belediye başkanı olarak seçer. Ama burada öyle bir şey söz konusu değil ki. Burada terör suçundan dolayı görevden alınıyor ve yerine kayyum atanır deniyor. Yani belediyeden birisi seçilir demiyor. Onun için herkes kanuna baksın ve kanuna göre konuşsun. Bize göre kayyum uygulamalarında bir yanlışlık yok. Her şey yasaya, anayasaya, kanuna uygun olarak yürütülür. Burada efendim en çok söylenen nedir? Halkın oyu. Efendim işte o şehrin oyu, bu şehrin oyu. Oya kimse bir şey demiyor, hepimizin oya saygısı var. Vatandaşa hepimizin saygısı var. Ama terör suçlusuysa, terörden hüküm giymişse ya da terörle irtibatı devam ediyorsa belediyenin imkanlarını terör örgütüne kullandırıyorsa, tabiri caizse peşkeş çekiyorsa devlet bunu seyretmez. Devletin görevlileri yetki verdiği kişiler ya da bakanlıklar bunu seyretmez. Olan budur ve kayyum atamaları yasaya ve anayasaya, hukuka uygundur. BBP olarak biz terörle mücadelenin bir parçası olarak görüyoruz. Asla geri adım atılmamalıdır ve nerede terörle iltisaklı bir seçilmiş dahi olsa, bir belediye başkanı varsa alınmalı ve yerine kayyum atanmalıdır" diye konuştu.

Suriye’nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmaya çalışıldığını anlatan Destici, şu cümleleri ekledi; "Bakın, şu gerçeği görmemiz lazım. Yani bizim etrafımızda, bakın Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurdurulmaya çalışılıyor. Peki, bu terör devletini şu anda PKK'nın siyasi uzantısı olan DEM Parti destekliyor mu? Destekliyor. Hatta müsaade etseniz, gidecekler orada silahlı mücadeleye katılacaklar. Kime karşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı. Türk Askeri’ne karşı. Ama bizim için en büyük tehdit orasıdır. Bunları birbirinden bağımsız ve irtibatsız göremeyiz."
İlk Yorumu Sen Yaz
code