Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İptal mi Edildi?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İptal mi Edildi?
Yayınlama: 06.09.2023
0
A+
A-

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş X hesabı üzerinden bir paylaşım yaptı. Aybaş’ın yaptığı paylaşım, kısa sürede milyonlarca erişime ulaşırken bu açıklamanın gerçek olup olmadığı merakla araştırılmaya başlandı.

arabalar

Söz konusu paylaşımda Aybaş, “Cumhurbaşkanı Erdoğan: Araç sahibi vatandaşlardan Ek (MTV) Motorlu Taşıt Vergisi almak kabul edilemez bir durumdur dedi” paylaşımını yaptı.

Bu paylaşım sonrası vatandaşlar, Ek MTV’nin iptal edilip edilmediğini araştırmaya başladı. Ancak bu açıklama gerçek değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şekilde bir açıklama yapmadı.

AYM kararı iddiası

Anayasa Mahkemesi’nin ek MTV konusunda karar verdiği iddia edilmiş ve kararda ek MTV’nin iptal edildiği bildirilmişti. Ancak AYM, ek MTV itirazını henüz görüşmedi. Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşme sonrası ek MTV’nin iptal edilip edilmeyeceği netleşecek.

“Ek MTV iptal edilecek”

Ceza Hukukçusu Ersan Şen ek MTV ile ilgili yaptığı açıklamasında şunları söylemişti:

“MTV olarak bilinen Motorlu Taşıtlar Vergisi üzerinden getirilen dolaylı ek vergi Anayasaya aykırıdır. 2023 yılının çoktan tahakkuk etmiş, ödemesi yapılmış/yapılan motorlu taşıtlar vergisini, bir defaya mahsus yeniden tahakkuka sokarak, 2023 yılı için tekrar tahsil etmek Anayasanın 2. ve 73. maddelerine aykırıdır.

Tahakkuku çoktan bitmiş bir vergilendirme konusunda, tahsil aşaması tamamlanmış veya tamamlanmakta iken, 2023 yılı için geriye dönük tahakkukun gündeme getirilmesi hatalıdır.

Ek MTV; hukuki belirlilik bulunmadığından Anayasa m.2’ye, vergiyi doğuran olay gerçekleştikten sonra geçmişe dönük verginin miktarında yapılan değişiklik nedeniyle de Anayasa m.73’e aykırıdır”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.