26 Haziran 2024 Çarşamba
DOLAR 32.94 ₺
EURO 35.41 ₺
G.ALTIN 2,451.09 ₺
Ç.ALTIN 4,068.54 ₺
ATA 16,821.61 ₺
BİLEZİK 2,269.42 ₺

Altın Fiyatlarında Rekor Artış

Eskişehir Ekonomi Haberleri
Yayınlama: 20 Mayıs 2024 Pazartesi 17:24 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Admin

Eskişehir'de Altın Piyasası Hareketli

Altın Fiyatlarında Rekor Artış

Geçtiğimiz haftalarda dibe vuran altın fiyatları, yeniden zirveye tırmanarak dikkat çekici bir artış sergiledi. Altının gram fiyatı, ons altındaki yükselişin etkisiyle tarihi rekorunu 2 bin 535 liraya taşıdı. Çeyrek altın, Cumhuriyet altını ve ons altın fiyatları da bu yükselişten payını aldı.

Altın Fiyatları

Altının gram fiyatı saat 10.00 itibarıyla sınırlı bir düşüşle 2 bin 523 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 4 bin 140 liradan, Cumhuriyet altını ise 16 bin 500 liradan satılıyor. Bazı Altın Fiyatları ise Şöyle: Çeyrek Altın: 4.140 TL Ata Altını: 16.500 TL Gram Altın: 2.550 TL

Ons Altın Rekor Tazeledi

Bugün altının ons fiyatı 2 bin 450 dolara çıkarak rekor tazelerken, şu sıralarda yüzde 1,1 değer kazancıyla 2 bin 440 dolardan alıcı buluyor. Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceğine dair iyimserliğin artmasının yanı sıra Orta Doğu'da artan jeopolitik risklerin de etkisiyle altın fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını belirtiyor. Geçen hafta ABD'de enflasyonun beklentilerin altında kalmasının ardından Fed'in eylülde faiz indirimine gideceği beklentileri güç kazanırken, hafta boyunca Fed yetkililerinin yoğun sözlü yönlendirmeleri de yatırımcıların odağında yer aldı. Fed'in son toplantısına ilişkin çarşamba günü açıklanacak tutanaklar da piyasaların dikkatle takip ettiği konular arasında.

Fed'in Faiz İndirimi Beklentisi

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer banka yetkililerinin geçen hafta "tedbirli" yönlendirmelerde bulunduğunu anımsatarak, bu hafta yapılacak sözlü yönlendirmelerin ve Fed'in son toplantı tutanaklarının bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara dair ipuçları vereceğini belirtti. Bu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in yüzde 65 ihtimalle eylülde ilk faiz indirimine gideceği öngörülüyor.

Jeopolitik Gelişmeler ve Etkileri

Orta Doğu'da artan jeopolitik riskler de altın fiyatlarının yükselmesinde önemli rol oynuyor. İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğini duyurdu. Ayrıca Suudi Basın Ajansı, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz'in akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi göreceğini açıkladı.

Teknik Analiz

Bugün yurt içi ve dışında veri gündeminin sakin olduğunu belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 470 ve 2 bin 500 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 420 ve 2 bin 400 doların ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Eskişehir'de Altın Piyasası Hareketli

Eskişehir'de kuyumcular, altın fiyatlarındaki dalgalanmalara rağmen yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Yatırımcılar, altın alım-satımı için kuyumculara akın ederken, özellikle düğün sezonunun da etkisiyle çeyrek altın ve Cumhuriyet altını gibi ürünlere olan talep artıyor. Eskişehir Kuyumcu Emre Öztürk, altın fiyatlarındaki yükselişin yatırımcılar için cazip bir ortam oluşturduğunu ve bu durumun yerel piyasada hareketliliğe neden olduğunu belirtti. Öztürk, "Eskişehir halkı, altının güvenli liman olduğunu her zaman bilmiş ve buna göre yatırım yapmayı tercih etmiştir," diye ekledi.

İlk Yorumu Sen Yaz
code