25 Temmuz 2024 Perşembe
ads
DOLAR 33.05 ₺
EURO 36.00 ₺
G.ALTIN 2,517.14 ₺
Ç.ALTIN 4,172.16 ₺
ATA 17,250.05 ₺
BİLEZİK 2,327.23 ₺

Altın Fiyatları Yükseldi, Sahte Altınlar Piyasada Kol Geziyor! Hangisi Gerçek, Hangisi Sahte?

Eskişehir Durum ÖzelEskişehir Ekonomi Haberleri
Yayınlama: 22 Haziran 2024 Cumartesi 16:29 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Admin

Altın fiyatlarının yükselmesi ve düğün sezonunun başlamasıyla birlikte sahte altınlar piyasada yayılmaya başladı. Sahte çeyrek altınların kalitesi o kadar arttı ki, kuyumcular bile zorlanıyor. Peki, siz sahte altını ayırt edebilir misiniz?

Altın Fiyatları Yükseldi, Sahte Altınlar Piyasada Kol Geziyor! Hangisi Gerçek, Hangisi Sahte?

Son aylarda altın fiyatlarının hızla yükselmesi, özellikle düğün sezonunun başlamasıyla birlikte sahte altın piyasasında hareketlenmeye neden oldu. Düğün sonrası kuyumculara bozdurmak için getirilen altınlar arasında en çok sahte çeyrek altınların çıkması dikkat çekiyor. Bu sahte altınlar, bijuterilerde ve çeşitli noktalarda 15-20 liradan, hatta daha gerçekçi görünenleri 100-150 liraya satılmaya başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de yaşanan bir olay ise "bu kadar da olmaz" dedirtti. Çeyrek altının birebir kopyasının yapılması, kuyumcular arasında "Acaba bu sahte altınlar kuyumculardan da satılabilir mi?" endişesi yarattı. Gramajı, sesi ve baskı kalitesi oldukça iyi olan bu sahte çeyrek altın, deneyimli kuyumcuların bile gerçek olduğuna inanmasına neden oldu.

Kuyumcular, kaliteli ve bilindik kuyumculardan alışveriş yapılması çağrısında bulunuyor. Ancak, altın fiyatlarının bu kadar yüksek seyrettiği bir dönemde, sahte altınlarla daha çok karşılaşılması muhtemel görünüyor. Bu nedenle tüketicilerin dikkatli olmaları ve altın alırken güvendikleri noktalardan alışveriş yapmaları önem arz ediyor.

Bakalım, görselde siz hangisi gerçek altın, hangisi sahte altın bilebilecek misiniz? Yorumlarda buluşalım!

Haber Resmi

Haber Resmi

 

Yorumlar (1)
  • nazire2024-06-22 17:13:29 1 gercek
Yorumunu Gönder
code