Eskişehir GündemGenel Gündem

OEDAŞ’tan Eskişehir’de Bakım Onarım Çalışmaları

Elektrik dağıtım şirketi Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), hizmet verdiği beş şehirde yaz mevsimi boyunca gerçekleştirdiği bakım onarım çalışmaları sayesinde kesinti sayısını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10, kesinti süresini ise yüzde 13 düşürdü. Bu yılki yaz döneminde sellerden aşırı sıcaklara kadar pek çok zorlu hava koşuluyla karşılaşıldığını hatırlatan OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, “Tüm bunlara rağmen 800’den fazlası sahada olmak üzere bin 200’ü aşkın çalışanımız ve son teknoloji ile desteklediğimiz hizmetlerimizle şehirlerimize sürdürülebilir ve güvenli elektrik arzı sağlamaya devam ettik.” dedi.

Enerji nakil hatları, trafolar ve saha dağıtım kutuları bakımdan geçti

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak’ta elektrik dağıtım hizmeti sağlayan Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ) yaz ayları boyunca bakım onarım çalışmaları gerçekleştirdi. OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, yaptıkları çalışmalar ve bu çalışmaların sürdürülebilir ve güvenli enerji arzı sağlama hedeflerine yaptığı katkı hakkında bilgi verdi. Buna göre OEDAŞ, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında bin 211 kilometre alçak gerilim havai hat, bin 2 kilometre orta gerilim havai hat, 364 adet direk tipi trafo, 268 adet trafo binası ve 3 bin 24 adet saha dağıtım kutusunun bakım ve onarım işlemlerini tamamladı.

Hizmet verdikleri beş ilde yaptıkları bakım-onarım çalışmaları neticesinde kesinti sayısını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10, kesinti süresini ise yüzde 13 düşürdüklerini söyleyen Yalçın, “Üstelik hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız yaz dönemi, iklim değişikliğinin etkilerini fazlasıyla hissettiğimiz bir dönemdi. Fırtına ve kuvvetli yağışlar, seller yaşadık. Bunlara bağlı olarak enerji nakil hatlarında oluşan arızalara, 800’den fazlası sahada olmak üzere toplam bin 200’ün üzerinde çalışanımızla gerek yerinde gerekse uzaktan müdahale ettik. Yine özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında kırılan sıcaklık rekorlarına bağlı olarak tüketimin artmasına karşın güçlü enerji altyapımızla hem kesinti sayılarını azalttık hem de kesinti sürelerini kısalttık.” dedi.

“Bakım-onarım çalışmalarından teknoloji kullanıyoruz”

Kullandıkları SCADA sistemi ile arızaların tespiti ve arızalara uzaktan müdahalenin mümkün olduğunu belirten Yalçın şöyle devam etti;
“Bu sistem arıza sürelerini kısalttığı gibi çevreye karşı sorumlu bir şirket olma misyonumuzun da önemli bir parçasını oluşturuyor. Son yayımladığımız sürdürülebilirlik raporumuzda da paylaştığımız üzere SCADA sisteminin sağladığı uzaktan arıza müdahale imkânı sayesinde 2021 yılında ekip araçlarımızın kat etmesi gereken 13 bin kilometreden fazla yoldan tasarruf ederek 2.080 ton karbon eşdeğeri sera gazı salımının önüne geçtik. SCADA sistemimizin yanı sıra beş şehrimizde de dron kullanıyoruz. Böylelikle özellikle ormanlık alan, engebeli arazi gibi bölgelerde ufak hasarları bile tespit ederek önleyici bakım çalışmaları yapıyor, olası arızalara da çok daha hızlı müdahale edebiliyoruz.”

Yalçın, tüketicilerin 7 gün 24 saat hizmet veren ALO 186 OEDAŞ Çözüm Merkezi ve OEDAŞ 186 mobil uygulaması üzerinden arıza bildiriminde bulunabileceklerini de hatırlattı.

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu