Eskişehir GündemGenel Gündem

OEDAŞ ile Eskişehir’de Kadın İstihdamı Artıyor

Kadın istihdamının düşük olduğu enerji sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliği alanında farkındalık oluşturmak üzere 2019 yılında Enerjimiz Eşit Projesi’ni hayata geçiren OEDAŞ, o tarihten bu yana kadın çalışan sayısında yüksek oranda bir artış yakaladı. OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, “Dört yılda yönetim, idari kadro ve mühendis kadromuzdaki kadın çalışan oranımızı yüzde 28’den yüzde 35’e yükselttik yani şu anda bu ekiplerimizdeki her üç çalışanımızdan biri kadın. Hedefimiz bu oranı daha da artırmak” dedi.

OEDAŞ kadın istihdamını artırıyor
Elektrik dağıtım şirketi Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), özellikle sahada yapılan çalışmalar nedeniyle ‘erkek işi’ olarak algılanan sektördeki kadın istihdamını artırmak maksadıyla 2019 yılında hayata geçirdiği ‘Enerjimiz Eşit’ projesini başarıyla sürdürüyor. OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, “Toplumsal, çevresel ve yönetişimsel sorumluluk odaklı yaklaşımımız ve içinde bulunduğumuz topluma değer katma vizyonumuzla sektörümüzdeki kadın istihdamını artırmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte hem kadınların hem de genel olarak toplumun enerji sektöründeki istihdama yönelik önyargılarını yıkmak üzere dört yıl önce ‘Enerjimiz Eşit’ projemizi başlattık. Bu projeyle başta yönetim, idari departmanlar ve mühendis kadrolarımızda olmak üzere kadın istihdamında ciddi artışlar yakaladık. 2019 yılında ‘beyaz yaka’ olarak da adlandırılan kadın çalışan oranımız yüzde 28 iken, şu anda bu oran yüzde 35 seviyesinde. Yani günümüz itibarıyla bu departmanlarımızdaki her üç çalışanımızdan biri kadın. Hedefimiz bu oranı daha da artırmak” dedi.
“Kadın çalışanların kariyerlerini programlarla destekliyoruz”OEDAŞ kadın istihdamını artırıyor
Proje çerçevesinde hem kurum içinde hem de paydaşlarıyla birlikte çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Yalçın şöyle devam etti;
“Kurum içinde, bölge yöneticilerimiz için kadın istihdamını artırmalarına yönelik hedefler koyduk. Kadın çalışanların kariyerlerini destekleyecek mentorluk ve rotasyon programları hazırladık. Kurum dışında da meslek liselerindeki öğrencilerle bir araya gelerek, toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında bilgi verdik, kız öğrencilere online staj olanakları sağladık. Saha çalışmaları ve teknik fazları da içeren stajlar sonunda, ilk kadın teknikerleri de kurumumuz bünyesine kattık.”
Üç yılda üç ödül

OEDAŞ, ‘Enerjimiz Eşit’ projesi ile 2021 yılında EBRD’nin düzenlediği Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde gümüş madalya alırken, 2022 yılında T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde Enerjide Örnek Şirket ödülüne layık görüldü. Şirket bu yıl da Kadın Dostu Markalar Platformu tarafından gerçekleştirilen ödül programında, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bilinci kategorisinde Kadın Dostu Markalar 2023 Farkındalık Ödülü’nün sahibi oldu.

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu