Eskişehir’de Öğretmenler Zorda Bırakıldı!

Eskişehir’de Öğretmenler Zorda Bırakıldı!
Yayınlama: 12.09.2023
1
A+
A-

Türk Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Kamuran Arıkan, Eskişehir’in ilçelerinde görev yapan öğretmenler için ulaşım sorununun büyüdüğünü belirtti. Arıkan “Ulaşım işi ilçelerde bu işi yapan firma veya kişilerin iki dudağı arasındadır. Kafalarına göre zam yapıp, saat belirlemektedirler” dedi. Arıkan, kentteki barınma sorununun öğretmenleri de etkilediğini söyledi.

öğretmen

Türk Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Kamuran Arıkan, “Eskişehir’de depreme dayanıksız olduğu söylenerek taşınan okulların taşınma kararının geç alınmış olması öğretmen ve öğrenci için sorun olmuştur. En belli başlı sorun ulaşım olarak görülmektedir. Eskişehir’in merkezi, Türkiye’nin en yaşanabilir illeri arasında en ön sırada olmasına karşın taşra ilçeleri için durum aynı değildir. Eskişehir’in ilçelerinde görev yapan öğretmen ve memur arkadaşlar çok büyük zorluklar altında görev yapmaktadırlar” dedi.

Arıkan: Saatlerce ayakta yolculuk yapıyorlar

Eskişehir’deki ilçelerinde konut sorunu olduğunu kaydeden Arıkan, “İlimizde Sivrihisar ve Çifteler ilçeleri haricinde görev yapan personelin ilçede kalabileceği ev bulması neredeyse imkansızdır. İlçelerde yaşayanlar kendilerine yetecek kadar ev yapmaktadır. Dolaysıyla kiralık ev bulabilmek neredeyse mümkün değildir. İlçe merkezinde kiralık ev bulamayan veya eşi farklı ilçede görev yaptığı için ilçeye geliş gidiş yapan eğitimciler çok büyük sorun yaşamaktadırlar. Ulaşım işi ilçelerde bu işi yapan firma veya kişilerin iki dudağı arasındadır. Kafalarına göre zam yapıp, saat belirlemektedirler. İlçelerde taşıma yapan firmaların memur servisi olarak koydukları araç ihtiyacı karşılamamakta ve birçok öğretmen arkadaşımız saatlerce ayakta yolculuk yapmaktadırlar. Toplu taşıma olmadığı için bazı öğretmen arkadaşlar kendi araçlarıyla ulaşım yapmaktadır. Örneğin Eskişehir’den Mihalıççık’ın Yunus Emre beldesi veya Alpu Sakarıkaracaören’e geliş gidiş yapan arkadaşlarımız var ve ulaşımı kendi imkânlarıyla yapmaktadırlar. Maalesef bu arkadaşlar birçok kez trafik kazasında hayati tehlike atlatmışlardır. Özellikle kış aylarındaki hava şartlarında çok büyük zorluklar yaşamaktadırlar. Bu ulaşım sorunlarının çözümü noktasında valilik ve özellikle belediyeler ilk olarak bunun bir sorun olduğunu görerek çözüm üretmeye çalışmalıdır” diye konuştu.

“İlçelerde harikalar yaratıyorlar ancak…”

Arıkan öğretmenlerin mali açıdan da sıkıntı yaşadığını belirterek şunları söyledi;

“Mihallıçcık ilçesinde görev yapan bir öğretmeni düşünün. İlçenin şartları dolayısıyla kalacak ev yoktur. Arkadaşımız İlçeye gidiş için 100 TL geliş için 100 TL günlük 200 TL vermektedir. Bu arkadaş ayda 22 gün geliş-gidiş yapar bu da toplamda 4 bin 400 TL tutar. Bir o kadar da yemek gideri vardır. Toplamda en az 8 bin TL gideri olur. Evinden otogara ulaşım içinde aylık bin TL veriyor. Böylece gideri 9 bin TL’dir. Özellikle bu sene anormal şekilde ev kiraları artmıştır. Oturulabilecek en kötü evin dahi 12 bin TL kirası vardır ki bazı 1+1 evler dahi 15 bin TL sınırına dayanmıştır. 15 bin TL kira veren 9 bin TL ulaşım, yemek için ücret ödeyen öğretmenler hem maddi anlamda çok zorluk yaşamakta hem de gerçekten ilçelerde harikalar yaratmaktadır. Hatta il merkezinde yapılmayanları yapmaktadırlar. Dolayısıyla bu kahramanlara herkes saygı duymalı ve sahip çıkmalıdır.

“Yöneticilerin, görev aşkını zehretmeye hakkı yok”

Kamuran Arıkan sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Eskişehir’in ilçelerinde görev yapan birçok üst düzey yöneticiye de buradan seslenmek istiyorum. Lütfen kendi egolarınız ve istekleriniz doğrultusunda hareket etmeyi bırakın. İlçelerimizde görev yapan öğretmen ve memur arkadaşlar devletin kuralları çerçevesinde fedakârca görev yapmaktadırlar. Yöneticilerin, arkadaşların görev aşkını zehretmeye hakkı yoktur. Zaten büyük maddi zorluklar içinde görev yapan öğretmen arkadaşlara işlerini kolaylaştırıcı olmalıdırlar. Türk Eğitim-Sen olarak olumsuzlukların çözümünde de Valilik ve belediyeler bunları bir sorun olarak görmelidir. Ulaşımdaki sorunları valilik ve belediyeler ortak bir kararla çözmelidir. İlçe belediyeleri memurlar için lojman yaparak konaklama sorununu çözebilirler. Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü il merkezi veya ilçelerde görev yapan arkadaşları ziyaret ederek sorunları yerinde görmelidir”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.