Eskişehir Gündem

Eskişehir’de HDP Sorusuyla Açığa Alındı!

Eğitim Sen Genel Başkanı Necla Kurul, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Yücel’e yönelik baskı yapıldığını dile getirerek, 2023-2024 eğitim öğretim döneminde ders vermemesine tepki gösterdi.

Eskişehir'de HDP sorusuyla açığa alınmıştı

Eğitim Sen Genel Başkanı Necla Kurul, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Yücel’e yönelik baskı yapıldığını söyleyerek, 2023-2024 eğitim öğretim döneminde ders verilmemesine tepki gösterdi.

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Yücel final sınavında HDP’nin kapatılmasına ilişkin öğrencilerine soru sormasının ardından soruşturma ve açığa alma kararı verilmişti. Mahkeme kararıyla görevine geri dönen Yücel’e Anadolu Üniversitesi tarafından 2023-2024 eğitim öğretim döneminde ders verilmeyerek, yüksek lisans ve doktora danışmanlıkları da elinden alındı.

“ÜNİVERSİTELER CİDDİ BİR NİTELİKSİZLEŞME YAŞIYORLAR”

Doç. Dr. Bülent Yücel’in öğrencileri ile buluşmasının engellendiğini ve edilgen hale getirilmek istendiğini ifade eden Eğitim Sen Genel Başkanı Necla Kurul şunları söyledi:
“Kendisi anayasa hukuku üzerinde çalışma yürüten bir akademisyen. Anayasa yargısı üzerine çalışan bir akademisyen. Anayasa mahkemesini konusu olan her şey bu hocamızın dersinin içerisinde bir kavram, bir ders süresi, bir araştırma konusu olabilir. Akademik özgürlükler bunun gereğini yerine getirmek için vardır. Dünya üniversiteleri akademik özgürlükler için mücadele ederken Türkiye’de, Türkiye’yi ilerletmesi gereken üniversiteler siyasal iktidar tarafından o tarihsel tutumu geriye doğru sardırıldığı bir sürece doğru evriliyor. Üniversitelerin kalitesi de uluslararası üniversite sıralamalarında sonlara düşerek açıkça ortaya çıkmış oluyor. Üniversiteler ciddi bir niteliksizleşme yaşıyorlar.“ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ SORUN OLARAK NİTELENDİRİYOR”

Bülent Yücel. Bir ders anayasa mahkemesi konusu olan dersin bir sorusu haline getiriliyor. HDP’nin kapatılması davası. Mevcut hukuki düzenlemeler içinde olağan gibi gözüken bir süreç üniversite yönetimi olarak sorun olarak nitelendiriliyor. Üniversite tarafından bir yandan idari soruşturma bir yandan ceza soruşturması gerektirecek bir süreç başlatılıyor. Bu sürecin ardından yargı yolu açılıyor. İdari soruşturmada çok düşük bir ceza veriliyor. Diğer soruşturmada ise öğretim üyesini uzaklaştıracak yöntemler başlıyor.“YILDIRMA POLİTİKASI İLE KARŞI KARŞIYA KALIYOR”

Eskişehir'de HDP sorusuyla açığa alınmıştı

Doç. Dr. Bülent Yücel hakkını aramaya girişiyor. Ve iptal davasını veriyor mahkeme. Yani bunda bir sorun yok diyor mahkeme. Öğretim üyesi toplumsalın her sorununu derslerinin gündemi yapabilir. Hukuk fakültesinde görevine başlıyor mahkeme kararıyla. Fakat bu kez daha ince ince bir yıldırma politikası ile karşı karşıya kalıyor. Yüksek lisans, doktora tez danışmanlıkları tek tek elinden alınıyor. Anayasa hukuku 1, anayasa yargısı dersleri ki bu alana ömrünü vermiş, eğitim çalışmaları, bilimsel araştırmaları bağlamında ömrünü vermiş hocalarımızın elinden alınıyor. İtiraz etmesine rağmen ders programı değiştirilebilecekken bu yapılmıyor, dersleri elinden alınıyor.“HOCAMIZIN ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞMASI ORTADAN KALDIRILIYOR”

Kime veriliyor dersiniz? Hukuk fakültesi bitirmiş ama daha sonra kamu yönetimi çalışmış bir başka hocaya veriliyor. Hukuk alanda çalışmalar yürüten Bülent Yüce hocamızın öğrencileri ile buluşması ortadan kaldırılmış oluyor bu süreçte. Evet maaşını alsa dahi üniversite öğretim üyesi olarak onun emeğini değersizleştiren, onun emeğiyle öğrencileriyle buluşmasını sağlayan bir öğretim üyemiz edilgenleştiriliyor. Kabul edilebilir bir şey değil. İtirazımı buradan yapıyoruz.”

Kaynak : Meltem Karakaş

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu