Eskişehir Gündem

Bayramlarında da Anahtar Takımlarını Bırakmadılar

Eskişehir’deki bazı meslek lisesi öğrencileri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tatil yerine sanayideki işlerine devam ederek meslek öğrenmeye devam ettiler.

Bayramlarında da Anahtar Takımlarını Bırakmadılar

Yurt genelinde olduğu gibi Eskişehir’de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanıyor. Özellikle okullarda çeşitli etkinlik ve gösterilerle günün anlam ve önemi vurgulanıyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bazı çocuklar ise tatil yapmak yerine bölümünü okudukları meslekleri öğrenmek için stajlarına devam ediyorlar. Eskişehir’de Küçük Sanayi’de birçok çocuk sabah çalıştıkları dükkâna gelerek ustalarının yanında ileride yapacağı mesleğin inceliklerini öğreniyor. Normal şartlarda okullarından da ustalarından da izinli olan lise öğrencileri sanayideki dükkânlarına ailelerinin bilgisi ve kendi istekleriyle çalışıyorlar.

“23 Nisan’da bizimle çalışmayı tercih etti”

Meslek lisesi öğrencisi Ali Enes Solak ile birlikte çalışan kardeşi Erol Solak, baba mesleğini devam ettirdiklerini söyledi. Kardeşi ve diğer meslek lisesi elemanlarının mesleğe olan ilgisinden memnun olduklarını belirten abi Solak, “Eskişehir’de Küçük Sanayi’deyiz. ‘Birlikte bu işi öğrenelim, bana da göster’ dedi. Kendisine ön ayak olıyoruz. Kendisi gayet bu işte hırslı ve hevesli bir şekilde çalışıyor. Babamızın bıraktığı bu işi devralarak birlikte yürüteceğiz. Baba mesleğini devam ettiriyoruz. Babadan oğula bu şekilde ilerliyoruz. 23 Nisan’da bizimle çalışmayı tercih etti. Bugün birlikte çalışıyoruz. Kendisi de işte zaten az çok öğrenmeye başladı. Bizden devralacak. Atatürk Meslek Lisesi’nde 10’uncu sınıf öğrencisi şu anda. Gayet dersleri de başarılı. Şu anlık takımları getirip götürmede, daha çok işi izleme kısmında yardım ediyor. İleride de dediğimiz gibi işte kendisi de devralacak İnşallah. Şu an hani kendimiz böyle mümkün olduğunca bizim gözetimimizde işte verebildiğimiz işleri, yapabileceği şeyleri veriyoruz. Hani lastikleri sökerken vesaire ya da de montaj kısmında falan bize yardımcı oluyor kendisi. Burada şu an bizim toplamda kardeşimle beraber üç öğrencimiz var. Onlar da kendileri yine meslek liselerinde okuyorlar. Biri çıraklık meslek lisesinde okuyor. Hem işini öğrenip hem de okulunu devam ettiriyor. Kardeşim aktif olarak okuyor. Ve bugün tatil olduğu için bizimle geldi. Hafta sonları da kendisi bizimle” dedi.

“Diğer öğrencilere göre daha önde oluyorum”

Abisi ile çalışmaktan mutlu olduğunu söyleyen Ali Enes Solak, “Ailemle çalıştığım için burada daha rahatım. Mesleğimi seviyorum, daha çok getir götür yapıyorum. Ara sıra iş fazla olunca yardım ediyorum gerektiği kadar. Elimden geleni yapıyorum. Evet mesleğimi daha iyi öğrenmek için tatillerde aileme yardım ediyorum burada. Diğer öğrencilere göre daha önde oluyorum yani burada çünkü işi aktif olarak görebiliyorum, canlı olarak görebiliyorum. O yüzden birazcık daha avantajlıyım. Baba mesleğini ağabeyimle beraber devam ettirmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

“Hepsi geleceğin birer ustaları olacaklar”

Çocukları ve meslek lisesinden gelen stajyer öğrencilerle çalışmaktan memnun olduğunu belirten Adem Solak, şöyle konuştu; “Eskişehir Oto Sanayi’de fren ustasıyım. Bugün 23 Nisan olması nedeniyle resmi tatil. Ama biz hizmet sektörü olduğumuz için çalışıyoruz. Öğrenciler evet gayet gayretli. Bu işi de severek yapıyorlar. Tatil olmasına rağmen hemen çıkıp geliyorlar. En iyi şekilde çalışıyorlar. Çok mutlu ediyor. Hepsi geleceğin birer ustaları olacaklar inşallah. Bizim işimiz hafif. Frenci olduğumuz için genelde balata değiştiriyoruz, disk değiştiriyoruz. Yani hafif işler bizim çok yorucu ağır bir işimiz yok. Hepsine teşekkür ederim çocukların. Tabii okuldan geliyorlar hepsi. Hem okullarına devam ediyorlar. Hem burada gelip meslek öğreniyorlar. Çocuk bayramını kutlarım.”

Aybüke İnce

Eskişehir Durum Kurumsal İletişim ve Haber Müdürü

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu