Aboneliği Olan Eskişehirliler Dikkat!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni bir düzenlemeyle tüketicinin TV ve internet aboneliklerinde bilgisi dışında yapılan sözleşmelerin önüne geçti. Bu çerçevede, tüketici onayı alınmadan yeni bir abonelik başlatılamayacak.

ABONELİK

BTK, müşterilerin sorumlu olmadığı abonelik oluşturulmasını engellemeyi ve böylece müşterilerin zarar görmemesini hedefliyor. Bu amaçla, “İnternet/TV ve Sabit Telefon Hizmetlerine İlişkin Bireysel Yeni Abonelik Tesisi Öncesinde Teyit İşlemleri Yapılması Hakkında Usul ve Esaslar” düzenlemesi kabul edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, söz konusu düzenlemelerin yürürlüğe girebilmesi için işletmelere 6 aylık bir süre verilecek. Bu süre zarfında, işletmelerin gerekli aksiyonları almaları bekleniyor. Bu, yeni abonelik işlemlerinde, aboneliğin tüketicinin bilgisi dahilinde olduğunun teyit edilmesi gerektiğini netleştirecek.

Yeni abonelik talepleri sesli olarak sorulacak veya tuşlamayla teyit alınacak olan bir süreçle oluşturulacak. Tüketiciye daha önce işletme tarafından tanıtım amaçlı arama yapıldıysa ve bu durum doğrulanabilirse, abonelik talebi işleme konulacak. İşletme tarafından doğrulanamazsa, abonelik talebi işleme konulmayacak.

Yeni abonelik süreci, abonelik hizmetinin türü, kalitesi, ücreti ve fesih durumunda ödenecek ücretler, hizmetin aynı anda başka bir işletme tarafından sunulmadığı, yeni bir abonelik başlatılacağı ve hizmet alındığı sürece ayrıca faturalama yapılacağı hakkında tüketiciye bilgi verilmesiyle başlayacak. Bu bilgilendirmeden sonra, tüketiciden aboneliğin başlatılması konusunda sesli onayı veya tuşlama yoluyla onayı istenecek.

Eğer tüketici karar vermek için süre talep ederse, işletme tüketicinin bilgilendirilmesi ve teyit alınması için daha sonra dönüş yapacak. Ancak, yeni abonelik taleplerinde teyit araması yapılmazsa, tüketicinin aramayı cevaplamazsa, teyit aramasında bilgi verilmezse veya tüketici onay vermezse, yeni abonelik başlatma süreci başlatılmayacak.

Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, kişilerin telefonla yanıltıcı veya eksik bilgi vererek yeni abonelik yapılması sonucunda maruz kalabileceği zararların önüne geçilmesi bekleniyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir