25 Temmuz 2024 Perşembe
ads
DOLAR 32.95 ₺
EURO 35.84 ₺
G.ALTIN 2,510.74 ₺
Ç.ALTIN 4,222.95 ₺
ATA 17,460.02 ₺
BİLEZİK 2,355.56 ₺

Yabancı Kurumlardan TCMB Değerlendirmesi: Faiz İndirimi Ne Zaman Başlar?

Eskişehir Ekonomi HaberleriGenel Gündem
Yayınlama: 29 Haziran 2024 Cumartesi 17:52 Kaynak: Haber Merkezi Editör: Admin

Yabancı Kurumlardan TCMB Değerlendirmesi: Faiz İndirimi Ne Zaman Başlar?

Dünyaca ünlü finans kuruluşları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı ve gelecekteki faiz indirimi beklentilerine dair değerlendirmelerini paylaştı. Goldman Sachs, Barclays, Morgan Stanley ve JPMorgan tarafından yapılan açıklamalarda, TCMB’nin faiz politikasıyla ilgili farklı senaryolar öne sürüldü.

 

 

 

Goldman Sachs

Goldman Sachs analistleri, TCMB’nin politika faizini yüzde 50'de sabit tutma kararını değerlendirerek, ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın ve enflasyon beklentilerindeki düşüşün etkisiyle ilk faiz indiriminin 2024 yılının üçüncü çeyreğinin sonunda başlayacağını öngördü. Analistler, yıl sonunda manşet enflasyonun yüzde 36'ya gerileyeceğini tahmin ediyor.

Barclays

Barclays, TCMB’nin faiz oranlarını 2025’in ocak ayına kadar yüzde 50 seviyesinde tutacağını belirtirken, dezenflasyon sürecinin beklenenden daha güçlü olması durumunda 2024’ün son çeyreğinde erken bir faiz indiriminin gerçekleşebileceğini ifade etti. TCMB’nin bildirisinde şahin bir tonlama sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Morgan Stanley

Morgan Stanley, faiz indirimlerinin 2025’in ilk çeyreğinde başlayacağını öngördü. Banka, TCMB’nin faizleri değiştirmeme kararı ve şahin tondaki iletişiminin, uzun süre sıkı para politikası duruşunu desteklediğini belirtti. Faizlerin yıl sonuna kadar sabit kalması bekleniyor.

JPMorgan

JPMorgan, TCMB’nin faizleri yüzde 50’de sabit tuttuğunu ve enflasyonda yukarı yönlü riskler oluşursa sıkılaşmaya hazır olduğuna dair şahin söylemini koruduğunu vurguladı. Banka, 2024 sonu için politika faizi beklentisini yüzde 45 olarak koruyor ve kasım ve aralık aylarında TCMB’den faiz indirimi bekliyor.

 

 

Uzman Yorumu: Emre Öztürk

Yatırım ve Değerleme Uzmanı Emre Öztürk, faiz indirimlerinin bu yıl içerisinde gerçekleşme ihtimalini %10 olarak gördüğünü belirtti. Öztürk, piyasa durumunun sabit tutulacağını ve döviz piyasasındaki hareketliliğin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında artmasının beklendiğini ifade ederek, döviz girdisinin yüksek olacağı bu dönemde dövizin düşmesinin kimsenin işine gelmeyeceğini vurguladı.

İlk Yorumu Sen Yaz
code