Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslekler Listesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bazı mesleklere ihtiyaç kalmadığı gibi yeni meslek olanakları da ortaya çıkıyor. Teknoloji, robotlar ve makineler sayesinde insan gücünün en aza indiği bu dönemde gelecekte en çok kazandıracak meslekler neler? Teknoloji sayesinde yeni ortaya çıkan meslekler mi, yoksa çoktan var olan meslekler mi daha çok para kazandıracak? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız sizler için gelecekte en çok para kazandıracak mesleklerin listesini derledik.

1. Yazılım Geliştirici

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Yazılım geliştiriciliği, bilgisayar programları tasarlama, test etme, yeni yazılımlar üretme, bakım, güncelleme, hata ayıklama, belgeleme ve benzeri işleri yaparak şirketlerin bilgisayar üzerinden yaptığı işleri kolaylaştırmayı hedefleyen bir meslektir. Yazılım geliştiricileri, bankacılık, oyun, elektronik devlet siteleri, elektronik savaş ve savunma sistemleri, sinyal işleme, sağlık bilgi sistemleri, robotik ve yapay-zekâ ile ilgili kurumlarda çalışmaktadırlar.

2. Web Geliştirici

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Web geliştiriciliği, web siteleri ve web uygulamaları tasarlayıp geliştirmeyi temel alan bir meslektir.  Web sitesi ve uygulama geliştirme dışında web geliştiriciler front-end geliştirme, back-end geliştirme, veri yönetimi, hata ayıklama, bakım ve güncelleme gibi birçok farklı görevi de yapmakla yükümlüdürler. Web geliştiriciler genel olarak bilişim, bilgisayar, internet, elektrik-elektronik ve e-ticaret gibi sektörlerde çalışmaktadırlar.

3. Nanoteknoloji Uzmanı

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Nanoteknoloji maddenin en küçük halini incelemek ve anlamak üzerine çalışmalar yapan bilim dalıdır. Nanoteknoloji, atom ve moleküler düzeydeki maddelerin özelliklerini anlamamızı ve kontrol etmemizi de sağlar. Nanoteknoloji uzmanları nanomalzemelerin özelliklerini inceleme ve araştırma, nanomalzeme tasarımı, nanoteknoloji uygulamaları, ince film ve cihaz üretimi gibi alanlarda çalışırlar. Genellikle akademik kurumlarda, araştırma laboratuvarlarında, endüstriyel araştırma ve geliştirme merkezlerinde veya hükümet destekli araştırma kuruluşlarında çalışabilirler.

4. Bilgisayar Sistemleri Analisti

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Bilgisayar Sistemleri Analisti bir organizasyonun ya da şirketin bilgisayar sistemlerini değerlendirir, analiz eder ve iyileştirme yöntemleri sunar. Bunun dışında iş analizi, sistem tasarımı, yazılım ve donanım seçimi, test ve entegrasyon, proje yönetimi ve sorun giderme gibi işleri de yaparlar.  Bilgisayar Sistemleri Analistleri teknoloji şirketleri başta olmak üzere, finansal

5. Robotik Mühendisi

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Robotik mühendisleri otonom yani kendi kendini yönetebilen robotik sistemleri ve bu sistemlerin yazılımlarını tasarlarlar.  Robotik teknolojilerin tasarımı, robot programlama, sensör ve aktüatör entegrasyonu, sistem testi ve doğrulama ve robotik proje yönetimi gibi işleri yapabilen robotik mühendisler otomasyon sistemleri, yapay zeka destekli robotlar, endüstriyel robotik çözümler ve diğer robotik teknolojilerin kullanıldığı pek çok sektörde çalışabilirler. Otomotiv, üretim, sağlık, hizmetler, tarım ve uzay endüstrisi de bu sektörler arasında yer alabilir.

Okuyunuz: En Güncel Yapay Zeka Siteleri ve Sağladığı Kolaylıklar

6. Finansal Analist

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Finansal analist şirketlerin mali durumunu, performansını ve yatırım potansiyelini analiz eden bir meslek türüdür. Finansal analist bir şirketin zararı ve karı, ödeme gücü, istikrarı ve likiditesi hakkında mali analizler gerçekleştirme, bulgularını yönetim birimlerine sunma ve finansal tavsiyelerde bulunmalıdır. Finansal analistler, finansal raporlama, analiz, yatırım araştırması, bütçe ve mali planlama, stratejik danışmanlık, risk değerlendirmesi gibi görevleri de gerçekleştirirler. Bu meslekten kişiler genellikle finansal kuruluşlarda, şirketlerin mali departmanlarında veya danışmanlık firmalarında çalışırlar.

7. Siber Güvenlik Analisti

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Siber güvenlik analisti temelde bilgisayar sistemlerini, ağları ve diğer dijital varlıkları korumak için güvenlik önlemlerini analiz eden ve uygulayan kişilerdir. Bunun dışında siber güvenlik analistleri, tehdit analizi, risk değerlendirmesi, güvenlik sistemleri ve araçlarının yönetilmesi, saldırı tespit etme ve inceleme, güvenlik politikaları ve prosedür, risk azaltma ve güvenlik eğitimi gibi işleri de yapmaktadırlar. Siber güvenlik analisti, siber güvenlik verilerini güncel olarak takip etmeli ve olası tehditleri incelemeli, güncel güvenlik trendlerini ve teknolojilerini öğrenmeli ve gerektiğinde uygulamalı. Siber Güvenlik Analistleri, genellikle büyük kuruluşların güvenlik departmanlarında, siber güvenlik firmalarında veya danışmanlık şirketlerinde çalışmaktadırlar.

8.  Akıllı Şehir Planlayıcı

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Akıllı şehir planlayıcılar teknolojik ve sürdürülebilir özelliklerle geleceğin şehirlerini düzenleyen ve yöneten uzmanlardır. Akıllı şehir planlayıcıların görevleri, teknolojik altyapı planlama, veri analizi ve yönetimi, sürdürülebilirlik ve çevresel planlama, ulaşım ve işlevsellik planlaması, topluluk katılımı ve iletişim şeklindedir. Bu mesleğe mensup kişiler yerel yönetimlerde, kentsel kalkınma kuruluşlarında, danışmanlık firmalarında veya araştırma kurumlarında çalışabilmektedirler.

9. Biyoteknoloji Mühendisi

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Biyoteknoloji Mühendisliği, biyolojik sistemlerin ve organizmalarla ilgili teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve uygulanmasıyla ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. Biyoteknoloji mühendislerinin temel görevleri, biyoteknolojik ürün ve süreçleri geliştirme, genetik mühendislik ve biyomühendislik, biyoproses ve fermantasyon, biyoteknoloji laboratuvarı yönetimi, inovasyon ve araştırmadır. Biyoteknoloji Mühendisleri, akademik kurumlar, araştırma merkezleri, biyoteknoloji firmaları ve ilaç şirketleri gibi sektörlerde çalışabilirler.

10. Uzay Mühendisi

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Uzay mühendisi, uzayla ilgili araştırmalar yapan, atmosfer içi ve dışında insanlı ve insansız hava araçları, uzay mekiği, roket, uzay istasyonu, sonda ve buna benzeyen birçok uzay aracının yapımında ve uydu sistemleri üzerinde çalışan bir mühendisliktir. Uzay mühendisleri, uzay ajansları, havacılık ve savunma şirketleri, uzay teknolojileri şirketleri ve araştırma kurumlarında çalışabilirler.

11. Veri Analisti

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Veri analisti, şirket verilerini toplayıp, sınıflandırarak belirli yöntemlerle analiz eder ve elde ettiği bilgilerle işletmelerin daha doğru kararlar almasını sağlar. Bunun dışında veri analistlerinin diğer görevleri, veri toplama, verileri analiz etme, değerlendirme, birleştirme ve temizleme, seçme ve dönüştürme şeklinde sıralanır. Veri Analistleri, telekomünikasyon şirketleri, büyük işletmeler, e-ticaret siteleri, veri analizi departmanları ve bankalarda çalışabilirler.

12. Drone Pilotu

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Drone pilotları, insansız hava aracı olarak adlandırılan (İHA) tüm araçları uzaktan kumanda etmek üzerine eğitilmiş kişilerdir. Bu cihazları kullanarak fotoğraf çekme, video çekme, keşif yapma, gözetim ve izleme, kargo taşıma, acil durum müdahalesi, uzaktan algılama ve haritalama gibi birçok farklı işi yapabilirler. Bunun dışında drone pilotları droneların tamir, bakım ve onarımını da yaparlar. Drone pilotları, medya ve yayıncılık, inşaat, tarım, enerji, mühendislik ve haritalama, güvenlik ve kurtarma, araştırma ve bilim gibi pek çok farklı sektörde çalışabilirler.

Okuyunuz: Türkiye’nin En Uygun Araç Markaları ve Modelleri

13. Bilgi Sistemleri Yöneticisi

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Bilgi Sistemleri Yöneticisi, bağlı olduğu şirketin sahip olduğu bilgi teknolojilerinin kurulum, iyileştirme, denetleme işlemlerinin yönetimi ile departman ekibinin koordinasyonu sağlamaktan sorumludur. Bilgi Sistemleri Yöneticisi aynı zamanda web sitelerinin, sistem verilerinin, yazılım fonksiyonlarının, sesli ve görüntülü iletişim araçlarının kontrolünden ve geliştirilmesinden de sorumludur. Yazılım güvenliğinin sağlanmasında ve şirket verilerini tehdit edebilecek siber saldırıların engellenmesinde de bilgi sistemleri yöneticisinin rolü önemlidir. Bilgi Sistemleri Yöneticisi de Bilgi Güvenliği Analisti gibi finans, sağlık, telekomünikasyon, bankacılık, perakende ve devlet dahil olmak üzere pek çok farklı sektörde çalışabilir.

14. Uzay Turizm Rehberi

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

2001 Yılında öncülüğünü Dennis Tito’nun yaptığı uzay turistliği günümüzde daha yaygın bir hale gelmeye başladı. Güncel olarak uzaya turistik amaçlarla gezi düzenleyen şirketler sayılı olsa da gelecekte bu şirketlerin sayısı çoğalacağından bu sektöre de turist rehberleri gerekecek. Teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan uzay turizm rehberliği ilerleyen yıllarda revaçta olacak bir meslek gibi görünüyor. İleride bu mesleği uzay ve uzay turizmi ile ilgilenen şirketlerde yapabilirsiniz.

15. Yönetim Analisti

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Yönetim Analisti, bir organizasyon düzenlenirken iş süreçlerini inceler, verileri analiz eder ve işletmenin etkileşimini artırmak için stratejik önerilerde bulunur. Bunun dışında genel olarak iş sürecinin analizi, veri toplama ve analiz etme, sorunları tespit etme, süreci iyileştirme, proje yönetimi ve raporlamasını yapar. Yönetim analistleri genellikle bir şirkete bağlı veya danışmanlık firmalarıyla birlikte çalışırlar.

16. Yapay Zeka Ve Makine Öğretim Uzmanı

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Yapay zeka ve makine öğretim uzmanı olan kişiler, araştırma ve geliştirme ile yeni algoritmalar üzerinde çalışır, model geliştirme, veri analizi, model eğitimi ve değerlendirmesi, uygulama, entegrasyon, sorun giderme ve optimizasyon gibi alanlarda çalışırlar. Yapay zeka ve makine öğretim uzmanları, teknoloji şirketleri, araştırma kurumları, üniversiteler, finansal kuruluşlar, sağlık sektörü ve  otomotiv endüstrisinde çalışabilirler. 

17. Uzaktan Çalışma Ve Dijital Çalışma Uzmanı

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Uzaktan çalışma ve dijital çalışma uzmanı, çalışma süreçlerinin dijital dönmeye başlamasıyla ortaya çıkan bir meslektir. Uzaktan çalışma yöntemlerini yönetme alanında çalışan bu kişilerin başlıca görevleri, uzaktan çalışma stratejileri geliştirme, dijital araçların yönetimi, eğitim ve rehberlik, performans değerlendirmesi ve verimlilik analizi, uzaktan iletişim ve ekip işbirliğidir. Uzaktan çalışma ve dijital çalışma uzmanları, çoğunlukla danışmanlık firmalarında, insan kaynaklarında veya şirketler  içerisindeki dijital  ekiplerde çalışabilirler.  Ayrıca serbest olarak çalışarak çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti de vermeleri mümkündür.

18. Blockchain ve Kripto Para Uzmanı

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Blockchain ve kripto para uzmanı genellikle blockchain teknolojisini kullanarak uygulama veya sistem geliştirme ve veri güvenliğini veya para transferlerini yaparken kullandıkları bir teknolojiyi geliştiren kişilerdir. Blockchain stratejileri geliştirme dışında, kripto para danışmanlığı, ICO ve Token satışlarında danışmanlık yapma, Güvenlik denetimi, eğitim ve bilgilendirme alanlarında çalışabilirler. Blockchain ve kripto para uzmanları, finansal teknoloji şirketlerinde, blockchain geliştirme şirketlerinde, danışmanlık firmalarında, kripto para borsalarında, yatırım fonlarında veya kendi bağımsız danışmanlık hizmetlerini sunarak çalışabilirler.

19. Yenilenebilir Enerji Uzmanı

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Yenilenebilir enerji uzmanı enerji kaynaklarının etkin, verimli ve sürdürülebilir şekilde  kullanımını sağlamak için gerekli çalışmaları yürütür. Çalışma alanları arasında güneş, rüzgar, hidroelektrik, biyokütle ve jeotermal enerji gibi farklı yenilenebilir enerji kaynakları bulunmaktadır. Bu mesleğe mensup kişilerin genel görevleri, proje geliştirme, teknik değerlendirme, politika ve strateji geliştirme, kaynak analizi, maliyet analizi, çevresel etki değerlendirmesi gibi görevlerdir. Yenilenebilir enerji uzmanları, enerji şirketleri, araştırma kuruluşları, danışmanlık firmaları, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları gibi pek çok kuruluşta çalışabilirler. Ayrıca, yenilenebilir enerji projeleriyle ilgili bağımsız danışmanlık hizmeti de verebilirler. 

20. Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) Geliştirici

Geleceğin En Çok Kazandıracak Olan Meslkeler Listesi

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) geliştiricileri, sanal veya artırılmış gerçeklik deneyimleri yada oyunlar tasarlamak, oluşturmak ve uygulamakla yükümlüdürler. Bu alanlarda çalışan kişiler, kullanıcıların gerçek dünyayla etkileşimde bulunabilecekleri ve farklı deneyimler yaşayabilecekleri dijital ortamlar oluştururlar. Sanal gerçeklik oyunları, eğitim simülasyonları, sağlık sektörü uygulamaları gibi alanlarda içerik üretirler.3D modelleme ve animasyon yeteneklerini kullanarak sanal dünyalar oluştururlar. Yazılım dillerini kullanarak VR uygulamaları programlarlar. Hareket takip sistemleri, kontrol cihazları ve sensörler gibi donanım bileşenlerini entegre ederler. Kullanıcı ara yüzleri ve etkileşim tasarımlarını geliştirirler.

Arttırılmış Gerçeklik Geliştiricileri ise arttırılmış gerçeklik deneyimlerini tasar ve geliştirirler. Bu, gerçek dünyayı canlandırmak veya zenginleştirmek için bilgisayar tabanlı grafikler ve içeriklerin yerleştirilmesini içeren bir yazılımdır. Mobil cihazlar, akıllı gözlükler veya tabletler gibi farklı platformlarda AR uygulamaları oluştururlar. Görüntü işleme ve konumlandırma teknolojilerini kullanarak gerçek dünya ile dijital içeriği hibrit bir şekilde entegre ederler. Sensör verilerini analiz ederek gerçek zamanlı etkileşimleri ve deneyimleri yönetirler. Görsel tasarım, animasyon ve kullanıcı ara yüzü tasarımı konularında yeteneklidirler. Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik geliştiricileri, oyun stüdyolarında, yazılım şirketlerinde, AR/VR startup’larında, eğitim kurumlarında, sağlık sektöründe veya AR/VR projeleri yürüten firmalarda çalışabilirler. Ayrıca kendi başlarına bağımsız olarak projeler üretip bu projeleri yayınlayabilir ya da danışmanlık hizmetleri sunabilirler.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir