Eskişehir Gündem

Başkan Ataç: “Seka Demek Ki̇mli̇k Demek”

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, İzmit Belediyesi tarafından SEKA Kâğıt Fabrikasının kuruluşunun 87. yıl dönümü ve Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Bir Cumhuriyet Aydını Mehmet Ali Kağıtçı’ söyleşisine katılarak “SEKA demek kimlik demek, SEKA demek bellek demek” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Bir Cumhuriyet Aydını Mehmet Ali Kağıtçı’ adlı söyleşisine katıldı.

Başkan Ataç ilk olarak İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’i makamında ziyaret etti. Ziyarette belediye çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyaretin ardından Başkan Ataç, İzmit Belediyesi tarafından hayata geçirilen projeleri ve çalışmaları yerinde inceledi.

Söyleşiye katıldı

Başkan Ataç, makam ziyaretinin ardından ise Sekalılar Lokalinde SEKA Kâğıt Fabrikasının kuruluşunun 87. yıl dönümü ve Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Bir Cumhuriyet Aydını Mehmet Ali Kağıtçı’ paneline katıldı. Panele Başkan Ataç’ın yanı sıra İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Baro Başkanı Mehmet Gül, belediye başkan yardımcıları, İzmit Sekalılar Dernek Başkanı Erdoğan Külah, Kocaeli Sekalılar Dernek Başkanı Münir Savaşlıoğlu, SEKA Kağıt Fabrikası eski çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Panele konuşmacı olarak katılan Dr. Mehmet Sarıoğlu, Kağıtçı’nın hayatını anlattı.

“İzmit çok şanslı”

Başkan Ataç söyleşi sonrası yaptığı konuşmada, “İzmit o kadar şanslı ki Fatma Başkanım sayesinde bugüne kadar hiç kimsenin düşünmediği böyle bir lokali bu şehrin bir değerine tahsis etmesi gerçekten takdire şayandır. SEKA demek kimlik demek, SEKA demek bellek demek. Bunlar insanların hiçbir zaman ne kalbinden ne beyninden uzak olamaz. Burada yaşananın aynısını Eskişehir’de biz şeker fabrikasında yaşıyoruz. 1933’te değerli önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılmış ve sektörle birlikte sosyallik ile kültürü bir arada getiren bir zihniyet. Bu bir vizyon işidir” şeklinde konuştu.

Program sonunda Başkan Hürriyet, Çukurbağ Kazıları’ndan çıkartılan İmparator Rölyefinin replikasını Başkan Ataç’a hediye etti.

Alakalı Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu