Eskişehir’de Gezilecek En İyi Yerler 2023

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskişehir Gezilecek Yerler

Kültürel ve tarihi yapısıyla gelenlere nostaljik bir dönem yaşatan Eskişehir, birçok alanda ev sahipliği yapmaktadır. Eskişehir gezilecek yerler arasında, ilk sırada tarih kokan Odunpazarı Evleri var. Üstelik kendinizi masalın içinde hissedeceğiz Sazova Parkı eşsiz deneyimleriniz arasında yer alacak. Kentpark, Lületaşı Müzesi, Balmumu Heykeller Müzesi gibi birçok nokta; Eskişehir’e uğrayanların unutulmaz rotalarından olmaya devam ediyor. Üstelik şehrin 9 yıllık “Türk Dünyası Kültür Başkenti” tecrübesi de bulunmaktadır.

Şehirde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu; M.Ö. 3000 yıllarına kadar varan, eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle geçmişin izlerini barındıran birçok bölgesi bulunur. Tarihi kalıntılarıyla iz bırakan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Han Antik Kenti ile geçmişe yolculuk yapmaya hazır mısınız? Osmanlı’nın fethettiği ilk kale olarak bilinen Karacahisar Kalesi de Eskişehir’in simgelerinden biridir. Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi de şehrin en önemli tarihi ve turistik yapılarında yer almaktadır.

Öğrenci şehri ve öğrenci dostu bir şehir olan Eskişehir, hareketli yaşam tarzıyla bilinir. Bu nedenle gelenlerin ilk durağı genellikle Porsuk Çayı’dır. Şehrin en ünlü noktalarından olan Adalar, ortasından geçen porsuk çayı ile Venedik tadı yaşatmaktadır. Adım attığınız her noktada sanat izleri barındıran, tarihi yapısını koruyan, kültürel mirasına sahip çıkan şehir; uğrayanların unutulmaz deneyimleri arasında yer alıyor. Üstelik şehrin ulaşım kolaylığı sayesinde, merkezi noktalara bir günde keşif yapabilirsiniz. Odunpazarı ve Adalar gibi bazı bazı turistik bölgeler birbirlerine yürüyüş mesafesindedir. Merkeze yakın olan yerlere ise ulaşım oldukça kolay olmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere Eskişehir gezilecek yerler listesi hazırladık. Eski kültür başkentimizi birlikte keşfedelim.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Şehrin her noktası merak uyandırıcı olsa bile Eskişehir gezilecek yerler listesi arasında ilk rotamız Odunpazarı Evleri! Porsuk Çayı, Adalar, Kentpark, Sazova Parkı, Odunpazarı Modern Müze, Şelale Park, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Haller Gençlik Merkezi, Sualtı Dünyası, TÜRASAŞ Müzesi, Sivrihisar Saat Kulesi, Balmumu Heykeller Müzesi, Lületaşı Müzesi gibi birçok bölgeye yolculuk yapacağız.

Okuyunuz: Eskişehir’de Gezilebilecek Müzeler

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri, geleneksel Osmanlı evlerinin bulunduğu Eskişehir’in tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Burada; el sanatı atölyeleri, müzeler ve kafeye dönüşen evler mevcuttur. Yaklaşık 15 yıl önce sadece halkın yaşadığı bir nokta iken, günümüzde bu bölge turizme açıldı. Eskişehir halkının yaşadığı bu bölge, restorasyon çalışmaları ile ziyarete açık hale gelmiştir. Osmanlı’dan kalma evlerin kafeye dönüşmesi ile ziyaretçiler bu geleneksel evlerde vakit geçirme şansı yakaladılar. Odunpazarı; rengarenk sokakları, kültürel ve tarihi yapısı ile UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alıyor. Odunpazarı’nda hala yaşam devam etmektedir.

Odunpazarı’nda yer alan kafeler, Eskişehir kahvaltı mekanları arasında yöresel bir sunum yapıyor. Şehrin kalabalığından uzak bir köy kahvaltısına ihtiyacınız varsa güne Odunpazarı sofralarında başlayabilirsiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Tarihi Odunpazarı Evlerinin yanında bulunan külliye, tarihi mirasını koruyor. Kurşunlu Külliyesi, 16. yüzyıl Osmanlı Dönemi’ne ait bir eserdir. Külliye; cami,, şadırvan, zaviye (küçük tekke), talimhane, harem, imaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaraydan oluşmaktadır. Caminin kubbesi kurşunla kaplıdır. Bu nedenle Kurşunlu Camii adını almıştır. Doğanın yeşilliği ve yapının mimarisi ile görenleri büyüleyen bu eser, sizi dönemin yıllarına götürecek. Lületaşı Müzesi de burada yer almaktadır.

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi

Lületaşı müzesi, Odunpazarı semtinde bulunan Kurşunlu Cami ve Külliyesi’nde yer almaktadır. Müzede lüle taşından el yapımı kolye, küpe, pipo, heykel gibi çeşitli parçalar sergilenmektedir. Eskişehir’in simgesi haline gelen el yapımı lületaşı aksesuarları, kendiniz ve sevdikleriniz için en güzel hediyelik eşyalardandır.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı semtinde bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı; 1850’li yıllarda çevre köy, kasaba ve şehirlerden gelen pazarcıların, seyyahların ve köylülerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları için yaptırılmıştır. Han; 2006 yılında orijinal mimarisi korunarak, Odunpazarı Belediyesi tarafından yeniden inşa ettirildi. İçerisinde bulunan atölyelerde el sanatları üretimi ve satışı yapılmaktadır. Aynı zamanda bir kahve molası vereceğiniz kafeler mevcuttur.

Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Tarihi Odunpazarı Evleri arasında yer alan OMM Art, dünyanın modern ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği bir buluşma noktası! Müze pazartesi günleri kapalı olup, diğer günler 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Pazar günleri ise 11:00-18:00 arası ziyaretçi kabul etmektedir. Tasarımıyla gelenleri büyüleyen bu bina yalnızca müze noktası değildir. Binanın içinde müzeye ait OMM INN Kafe, rahatlatıcı ve kreatif tasarımıyla ziyaretçilerin mola durağı olmaya devam ediyor. OMM INN çevre dostu ve sağlıklı yaşam misyonuyla vegan ürünler sunmaktadır.

Okuyunuz: Eskişehir Piknik Yerleri

Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi

Madam Tussaud Müzesinin Türkiye’deki ilk örneği olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Tarihi Odunpazarı Evlerinin arasında yer almaktadır. Müzede; Atatürk’ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri, Atatürk’ün ailesinin, yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların heykelleri sergilenmektedir. Burada sergilenen heykeller adeta canlılık hissi veriyor. Ziyaretçileri büyüleyen bu eserler, Eskişehir’in unutulmaz deneyimleri arasında yerini almaktadır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Türkiye’nin ilk çağdaş cam sanatları müzesidir. Tarihi Odunpazarı Evlerinde yer alır. Müzede ulusal ve uluslararası sanatçılara ait 125 eser bulunmaktadır. Ayrıca müzede farklı sanat dallarından eserlerin sergilendiği geçici sergi salonu da bulunuyor. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni 2020 yılı içinde yaklaşık 15 bin kişi, açıldığı günden bu yana ise 600 bine yakın kişi ziyaret etmiştir.

Karikatür Müzesi

Karikatür Müzesi

Tarihi Odunpazarı Evlerinde yer alan Karikatür Müzesi ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Müzede, Türkiye’nin yetiştirdiği önemli Karikatüristlere ait eserler sergilenmektedir. Müze pazartesi günleri kapalı olup, diğer günler 09:00-16:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

Porsuk Çayı & Adalar

Porsuk Çayı & Adalar

Şehrin en hareketli noktalarından biri olan Adalar, kafeleri ve ortasından geçen Porsuk Çayı ile ziyaretçilere Venedik tadı vermektedir. Bu bölge Eskişehir’in ünlü yerleri arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Burada gondol ve bot turu yaparak manzaranın tadını çıkarabilir, su kenarında yürüyüş yaparak harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bölgede aynı zamanda eğlence mekanları da bulunmaktadır. Gezinize keyifli bir mola vermek istiyorsanız rotanızı Adalar mekanlarına çevirin!

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

400.000 metrekarelik araziye kurulu olan Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, çoğu alanda eşsiz deneyimler sunar. İçerisinde; Masal Şatosu, Kalyon Gemisi, Bilim Deney Merkezi, Sabancı Uzay evi, Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası yer almaktadır. Masal Şatosu ile kendinizi bir masalın içinde bulabilir ya da Kalyon Gemisi ile kendinize bir korsan hikayesi yaratabilirsiniz. Bilim Deney Merkezi bilimi kucaklarken; Sabancı Uzay Evinin sunduğu üç boyutlu kısa filmler ile uzaya yolculuk yapacaksınız.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi & Sualtı Dünyası

Su Altı Dünyası

Su Altı Dünyası ile okyanusun derinlerine yolculuk yapmaya ne dersiniz? Eskişehir Hayvanat Bahçesinde yer alan Su Altı Dünyası, 7’den 70’e herkesin uğrak noktalarından biri olmaya devam ediyor. Burada 124 farklı türde sualtı canlısı yer almaktadır. Genç kuşaklara hayvan sevgisi aşılamak ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanları korumak amacıyla 28 Nisan 2017’de kapılarını açan Hayvanat Bahçesi, geçen sürede milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamıştır. Üstelik burada 27 bin metrekarelik Japon Bahçesi de bulunmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olup, diğer günler 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

Sabancı Uzay Evi

Sabancı Uzay Evi

Sabancı Uzay Evi, Türkiye’deki en büyük uzay evi olarak son teknolojiyle donatılmıştır. Bilimsel gösterimlerin yanı sıra; gerçek zamanlı uzay görüntülerinden oluşan Uniview programı kullanılarak, interaktif sunumlar gerçekleştirilmektedir.

Masal Şatosu

Masal Şatosu

Masal Şatosu 8 ana kule ve 18 küçük kule olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşmaktadır. Kuleler; Galata Kulesi (İstanbul), Burgulu Kule (Amasya), Sindirella Kulesi (İstanbul – gravür), Kız Kulesi (İstanbul), Adalet Kulesi (İstanbul – Topkapı Sarayı), Ulu Kule (Mardin), Çan Kulesi (Diyarbakır), Yivli Kule (Antalya) şeklindedir. Masal Şatosunda üç farklı konsept alan bulunmaktadır. Bu alanların her biri masal anlatımı ve sahne üstü performanslara dayalıdır. Efsaneler Diyarı, Gizemli Yolculuk, Masal Tüneli gibi çocukların ilgisini çeken masallar yaşatılarak anlatılmaktadır.

Cassaba Modern

Cassaba Modern

Cassaba Modern Eskişehir’in alışveriş ve eğlence merkezidir. 24 saat aktif ve dinamik bir yaşam alanı sunar. Yemek molası, kahve ve tatlı saatlerini en kaliteli şekilde değerlendireceğiniz alanlardan birisidir.

Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi ve Teknoloji Parkı

Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi ve Teknoloji Parkı

Havacılık Müzesi 1998 yılında açık teşhir olarak ziyarete açılmıştır. Müzede, çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları yer almaktadır. Vecihi Hürkuş Havacılık Parkı, Cassaba Modern’e yürüyüş mesafesindedir.

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi

Arnavut kaldırımlı tarihi çarşıda barlar, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz.

Kentpark

Kent Park

Kentpark, otogarın karşısında 300 bin metrekarelik alanda yer almaktadır. İçerisinde açık ve kapalı yüzme havuzları, Türkiye’de bir ilk olan yapay plaj, restoranlar ve çocuk parkları bulunuyor. Üstelik Manej’de ata binme deneyimini yaşayabilirsiniz.

Okuyunuz: Eskişehir Gece Eğlence Mekanları

Şelale Park

Şelale Park

Şehir manzaralı alanıyla gelenlerin dinlenme noktası olan parkta; restoranlar, oyun alanı, şelale ve yeşil alanlar yer alıyor. Yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço heykelleri fotoğraf anısı için ziyaretçilerin tercihlerinden olmaktadır.

TÜRASAŞ Müzesi

TÜRASAŞ Müzesi

TÜRASAŞ Müzesi, 3 Mart 2018 tarihinde Tülomsaş Müzesi adıyla kurulmuştur. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan “Devrim Arabası” burada sergilenmektedir.

Sivrihisar Saat Kulesi

Sivrihisar Saat Kulesi

Sivrihisar Saat Kulesi, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesinde bulunmaktadır. Turistlerin uğrak noktalarından biri olan kule 1899 yılında yapılmıştır.

Han Antik Kenti

Han Antik Kenti

Han Antik Kenti, Eskişehir’in Han ilçesinde yer almaktadır. 1992 yılında Eskişehir Müzesi tarafından ilçe merkezinde arkeolojik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda kayalıklara oyularak yapılmış mekanlar saptanan Han Yeraltı Şehri, günümüzde ziyaretçi kabul etmektedir. Burada kayalara oyulmuş, tekli ve oda tipinde 100’den fazla mezar gözlemleyebileceksiniz.

Karacahisar Kalesi

Karacahisar Kalesi

Karacahisar Kalesi, Eskişehir’in güneybatısında, Porsuk Çayının yanındaki platonun üzerinde kurulmuş bir Bizans kalesidir. Osmanlı’nın fethettiği ilk kale olarak bilinmektedir. 24 saat ziyarete açıktır.

Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi

Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi

Seyyid Battal Gazi Külliyesi, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yer almaktadır. Zikir Odası, Kırklar Odası, Halife Meydanı, Ekmek Evi, Aşevi (İmaret), Bektaşi Dergahı, Çoban Baba Türbesi, Semahane (Türbedar Odası), Çilehane olmak üzere 9 bölümden oluşur. 08:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Eskişehir Kaplıcaları

Eskişehir Kaplıcaları

Şehrin şifalı suyu ile vücudunuzu dinlendirmek istiyorsanız Eskişehir Kaplıcaları konaklama imkanıyla ziyaretçi kabul etmektedir. Sakarıılıca Kaplıcası, Kızılinler Kaplıcası, Yarıkçı Hamamı, Aşağı ve Yukarı Ilıca, Uyuzhamam Kaplıcası, Çifteler Hamamı, Çardak Kaplıcası ve Hasırca Kaplıcası ile şifalı suyun keyfini çıkarabilirsiniz.

Eskişehir’de Bir Günde Ne Yapılır?

Eskişehir şehir merkezi 1 günde keşif için idealdir. Günübirlik Eskişehir gezisi planlıyorsanız, sizi tatmin edecek ve keyif verecek tavsiyelerimize kulak verin! Eskişehir’de bir günde:

İlk rotanız Odunpazarı Evleri: Odunpazarı’nda köy kahvaltısı yaparak güne başlamak sizi iyi hissettirecek. Tarih kokan rengarenk sokakları ile sizi büyülerken, yöresel kahvaltısı ile lezzetli vakitler sunacak. Ayrıca burada yer alan müzeleri, el sanatları atölyelerini ve tarihi değer taşıyan külliyesini keşfedeceksiniz.

Odunpazarı Evleri

İkinci rota ise Adalar: Eskişehir, ulaşım kolaylığı ile günübirlik gezilebilir kentlerdendir. Odunpazarı ve Adalar yürüme mesafesindedir. Tarihi Odunpazarı Evleri gezinizi tamamladıktan sonra yürüyerek yaklaşık 20 dakika içinde Adalar’da olabilirsiniz. Bu şekilde şehrin merkezini daha yakından tanımış olacaksınız. Yürümek istemeyen kişiler için ise Atatürk Lisesi tramvay durağından Adalara kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Adalar; enerjik ve dinamik yaşam tarzı, cıvıl cıvıl ortamı ile gönüllerinizde taht kuracak! Burada gondol ve bot turuna katılacak, Eskişehir’i sular üstünde keşfedebilirsiniz.Adalar

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı: Otobüs ya da özel araç ile Sazova’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Sazova adeta kendine has bir şehir! Tüm günü burada bitirebilir ya da 1 güne burayı da sığdırabilirsiniz. Sazova birçok alana ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ünlü masal şatosu da bu parkta yer alıyor. Ayrıca içerisinde Sabancı Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi, Su Altı Dünyası, Bilim Deney Merkezi, Japon Bahçesi gibi keyifli vakit geçirebileceğiniz alanlar vardır.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı 709

Eskişehir’in Meşhur Yiyeceklerini Tadın

Eskişehir’e gelip çi börek yemeden ya da boza içmeden gitmeyin! Odunpazarı’nda yer alan Kırım Tatar Kültür Çi Börek evinde öğle molası verebilirsiniz. Şehrin ünlü bozacısı olan Karakedi Bozacısı ise damağınızda unutulmaz tatlar bırakacak.

Eskişehir’de İlk Nereye Gidilir?

Eskişehir’de ilk gidilen yerlerin başında Tarihi Odunpazarı Evleri ve Porsuk Çayı-Adalar gelmektedir. Türkiye’nin Venedik’i olan Adalar ile ziyaretçiler oldukça eğlenceli vakit geçirirken, Odunpazarı Evleri’nde ise geçmişe yolculuk yapıyorlar. Şehrin her köşesi sanatın izlerini barındırıyor. Tarih, kültür, sanat, eğlence ve bilim gibi birçok alanda ön plana çıkan şehir; yolu buraya düşenlere unutulmaz deneyimler yaşatmaktadır.

Eskişehir’in En Meşhur Yeri Neresidir?

Eskişehir’in en meşhur yerleri şüphesiz Porsuk Çayı ve Tarihi Odunpazarı Evleri’dir. Özellikle yaz aylarında turist akımına uğrayan şehir, her mevsim ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Tarihi Odunpazarı Evleri, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine girmeye hak kazanmıştır. Aynı zamanda Masal Şatosu ile ün kazanan hatta ülkemizde çekilen bir çocuk filmine ev sahipliği yapan Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı da şehrin önemli simgelerindendir.

Türkiye’nin en güvenilir illerinden biri olan Eskişehir, halkın cana yakınlığı ve misafirperverliği ile de bilinmektedir. Yalnızca sanat ve tarihi eserleri ile değil, yerli halkın sıcaklığıyla da ziyaretçilerin mutlu ayrıldığı bir şehir olarak hatırlanır. Eskişehir aynı zamanda çok fazla göç almaktadır. Ulaşım kolaylığı ve diğer şehirlere oranla daha uygun yaşam, kişilerde burada yaşama isteği uyandırıyor. Eğlence ve sanat merkezi yönü ile dilediğiniz her aktiviteyi burada bulabilirsiniz. Ayrıca öğrenci dostu olan şehir, her gencin üniversite hayallerini süslemektedir. Bir kez gittiğinizde, ilk fırsatta tekrar deneyimleme heyecanı yaşayacağınız şehir; tüm güzellikleri ile size eşsiz deneyimler yaşatacak. Eskişehir gezilecek yerler listesini sizler için derledik. Eklemek ya da sormak istedikleriniz için yorumlar alanında görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Eskişehir haberleri, sitemizde en güncel hali ile sizlerle! Eskişehir Durum’dan anlık haber takibi yapabilir, şehir ile ilgili iletmek istediğiniz her konu için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir